Kaunertal Gletscherstraße – alpejska droga pod lodowiec
Jedna z najpiękniejszych alpejskich dróg asfaltowych znajdująca się w austriackim kraju związkowym Tyrol. Można określać ją na różne sposoby. Droga do nieba - bo prowadzi na wysokość 2750m n.p.m. Droga donikąd - bo jest ślepą drogą. Droga do natury, która wręcz pcha się do wnętrza samochodu – bo krowy chodzą środkiem drogi wymachując i uderzając ogonami w szyby samochodów, świstaki przemykają po przydrożnych skałach, a kozy leżą na zakrętach. Kozy...co tam robiły kozy i dlaczego na zakręcie...to chyba pozostanie nierozwikłaną zagadką.
Informacje praktyczne
Kaunertal to nazwa doliny, nad którą wznosi się masyw Weißseeferner, którego górne partie to pokryty wiecznym śniegiem lodowiec Kaurneltarel Gletscher. Droga pod lodowiec to 26km odcinek z 29 zakrętami, na którym pokonuje się różnicę wysokości około 1500m. Jest to droga prywatna, a roczny koszt jej utrzymania szacuje się na 680000E.
Za przejazd pobierane są opłaty w wysokości 25E samochód osobowy + 7E każdy dodatkowy pasażer (chociaż naszą dwójkę skasowali 25E, bez dodatkowej opłaty, więc nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa), 15E motocykl. Takie ceny obowiązują w przypadku jednodniowego wjazdu, aczkolwiek wiele osób decyduje się na wykupienie pakietu kilkudniowego ze względu na działający na lodowcu całoroczny stok narciarski.
Droga nie jest dostępna przez cały czas, dlatego warto zapoznać się z godzinami, w których można na nią wjechać.
Czerwiec, lipiec, sierpień = 7:00 – 19:00
Pozostałe miesiące = 7:00 – 16:00
O drodze...
Obecna droga asfaltowa poprowadzona jest głównie starym szlakiem pielgrzymkowym, który przebiegał z doliny Kaurneltal w Austrii, do doliny Langtauferer we Włoszech. W trakcie pokonywania dużego przewyższenia można zaobserwować wszystkie poziomy roślinności występujące w Alpach. Ciekawą opcją jest trekking do miejsc ukrytych i nieco bardziej odizolowanych, które można znaleźć na mapce otrzymanej przy wjeździe. Na końcu drogi znajduje się najwyżej położony przystanek autobusowy w Austrii.
Ciekawe punkty na trasie
Tak jak wspomniałam, przy wjeździe otrzymuje się mapkę trasy z zaznaczonymi i opisanymi najważniejszymi punktami widokowymi lub historycznymi. Najciekawsze z nich pod względem wizualnym to na pewno:
1. Jezioro Gepatsch-Stausee (nr 9 na mapce) – zbiornik wodny wykorzystywany jest do wytwarzana energii elektrycznej. Usypano na nim naturalną zaporę, po której można spacerować oglądając ośnieżone szczyty gór.
2. Wodospad Wurmetalbach (nr 11) – sporych rozmiarów wodospad znajdujący się przy drodze, wpadający do Gepatsch-Stausee
3. Teren wokół wodospadu Rifflbach (nr 17) - jeśli posiadacie sprzęt na via ferraty to polecam mieć go ze sobą, bo w górę wodospadu prowadzi pięknie wyglądająca żelazna droga z mostami oblewanymi non stop przez spadającą z impetem wodę. Jeśli wspinaczka wam nie w głowie, to i tak warto zatrzymać się w tym miejscu. W bliskiej odległości wodospadu przez malowniczy teren przepływa rzeka polodowcowa.
4. Jezioro Weibsee (nr 28) – życzę wam, żeby słońce przyświeciło w taflę tego małego jeziorka tak mocno, żebyście mogli zobaczyć tak samo głęboko turkusowy kolor jak ja. Obok znajduje się parking i w około 20min można obejść jezioro dookoła.
5. Jaskinia lodowcowa (nr 32) – tutaj macie szansę na obcowanie oko w oko z lodem liczącym pewnie setki lat. W środku jest chłodno, w niektórych miejscach nieco ślisko, a w ciepłe dni z góry kapie/leje się woda. Przejście jaskini zajmuje kilka/kilkanaście minut. Jej kolor prawdopodobnie zmienia się w zależności od pory roku. Latem nie był to niebieski kryształ jak to często bywa w przypadku lodowych jaskini, tylko nieco zabrudzony lód.
6. Kralesjoch (nr 34) – czy osiągnięta wysokość 2750m to wciąż mało? Proszę bardzo, na ogromnym parkingu znajdującym się na końcu drogi można przesiąść się do gondoli, która wywiezie was na wysokość 3108m n.p.m.! Na jej końcu znajduje się platforma widokowa, przez którą przebiega granica z Włochami. Roztacza się stamtąd jedna z najpiękniejszych panoram w Alpach, można oglądać szczyty Austrii, Włoch oraz Szwajcarii. Koszt przejazdu kolejką 19,50E.
Po drodze czas umilają wyłaniające
się non stop nowe, piękne widoczki. Na tę trasę warto poświęcić
nawet cały dzień, żeby móc dokładniej ją odkryć. Konieczcie sprawdźcie video z podróży po Tyrolu! KLIK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz