Bezpłatna wiza do Jordanii – jak to ogarnąć?


Darmowa wiza do Jordanii

Jako osoba uzależniona od podróży, jestem również osobą uzależnioną od poszukiwania jak najtańszych rozwiązań, żeby tych podróży móc odbywać jak najwięcej. Jeśli również chcecie ograniczyć koszty wyjazdu do Jordanii, to warto zapoznać się z poniższymi poradami dotyczącymi tego jak zdobyć darmową wizę do Jordanii oraz (związane mocno z tematem) jak tanio dostać się z Ammanu do Aqaby?




Skupimy się głównie na sposobie uzyskania bezpłatnej wizy po przylocie na lotnisko do Ammanu z trzech powodów:

  1. Do Ammanu (północ kraju) można dorwać z Polski bardzo tanie loty liniami Ryanair i to tam obecnie ląduje większość Polaków, którzy zazwyczaj nie wiedzą o darmowych wizach.
  2. Osoby lądujące w Aqabie (południe kraju) nie potrzebują informacji o tym jak zdobyć darmową wizę, ponieważ Aqaba znajduje się w specjalnej strefie ekonomicznej i wiza i tak jest tam darmowa
  3. Uzyskanie wizy na przejściu granicznym z Izraela do Aqaby również jest bezpłatne, chyba że wjeżdżamy do Jordanii na mniej niż 4 dni (Jordania chce ograniczyć przepływ jednodniowych turystów udających się tam tylko po to, żeby zobaczyć jeden z 7 cudów świata, czyli Petrę). Jeśli przechodzicie z Izraela i zostajecie w Jordanii na mniej niż 4 dni lub co gorsza robicie tylko jednodniowy wypad do Petry to koszty będą następujące – 100NIS podatek wyjazdowy z Izraela, 40JOD wiza wjazdowa do Jordanii (bezpłatna jeśli spędzi się tam przynajmniej 3 noce), bilet do Petry droższy o 40JOD, czyli łącznie 90JOD za jednodniowe zwiedzanie (chyba, że nikt nie sprawdzi wam paszportów lub nie jedziecie tam w tym samym dniu, w którym przekraczaliście granicę z Izraelem, wtedy cena wynosi standardowo 50JOD/dzień zwiedzania) oraz podatek wyjazdowy z Jordanii 10JOD. Do tego trzeba doliczyć koszty taksówek z i na przejście graniczne, a taksówkarze trzymają tam podobno dość wysokie ceny.

Darmowa wiza na lotnisku w Ammanie




Zacznijmy od tego, że przechodząc do kontroli paszportowej po przylocie zobaczycie bramki z napisami „visa 40JOD” lub „Jordan Pass” i nikt z własnej woli nie powie wam, że można wejść na teren kraju za darmo. Standardowo turyści, którzy zapoznali się nieco wcześniej z wymogami wizowymi decydują się na zakup Jordan Pass (bilet, który należy zakupić online przed przylotem - zawiera on wizę oraz wstępy do atrakcji typu Petra i Wadi Rum). Druga grupa osób to Ci, którzy nie mają zamiaru zwiedzać Petry i w związku z tym nie opłaca się im kupować Jordan Pass, więc kupują standardową wizę turystyczną za 40JOD (ok. 210zł)



My widząc już, że istnieje jeszcze trzecia opcja podchodzimy do okienka kontroli paszportowej i mówimy, że chcemy darmową wizę do Aqaby. Tak jak wcześniej wspomniałam Aqaba znajduje się w specjalnej strefie ekonomicznej i lecąc tam bezpośrednio otrzymujemy bezpłatną wizę. Bezpłatną wizę otrzymamy również przylatując np. do Ammanu i informując na lotnisku, że udajemy się właśnie do Aqaby.



Teoretycznie powinniśmy od razu otrzymać darmową wizę i naszym obowiązkiem staje się stawienie w biurze ASEZA (Aqaba Special Economic Zone Authority), które znajduje się w Aqabie, celem potwierdzenia, że nie ściemnialiśmy na lotnisku i grzecznie udaliśmy się do Aqaby. Mamy na to 48h, a w ASEZA powinni dać nam kwitek potwierdzający naszą wizytę. Mając odpowiednie potwierdzenie, przy wylocie nikt nas już o nic nie pyta – możemy cieszyć się darmową wizą i tańszym o 200zł pobytem.



W praktyce wygląda to tak, że na lotnisku darmowe wizy wydawane są dość niechętnie. Jeśli nie macie jakiegoś potwierdzenia (bilet na autobus z Ammanu do Aqaby – najlepiej firmy JETT bus lub potwierdzenie rezerwacji noclegu w Aqabie) to może być problem z dostaniem darmowej wizy. Jednym słowem raczej kłamstwo, że jedzie się do Aqaby a tak naprawdę wcale się tam nie jedzie – nie przejdzie, chyba że jakimś fartem (na forach czytałam informacje, że niektórzy dostali wizę od razu bez okazywania rezerwacji biletów i noclegów). Wtedy jednak pozostaje jeszcze jedno zmartwienie (z którym my borykaliśmy się przez cały wyjazd), a mianowicie – trzeba jeszcze jechać do tej ASEZA i zdobyć pieczątkę potwierdzającą, że tam byliśmy w ciągu 48h! Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nikt z Aqaby nie ogarnia co chce się właściwie otrzymać i każdy mówi, że przecież wiza jest darmowa... Tak więc nie traćcie czasu na pytanie kogokolwiek o to czy trzeba naprawdę stawić się w ASEZA, bo każdy powie, że nie – nawet policjanci i niektórzy pracownicy ASEZA (pisałam do nich na fb i tłumaczyli mi, że przecież wiza jest darmowa).



ASEZA jest otwarta od niedzieli do czwartku w godzinach 8:00 do 15:00, dlatego mimo faktu, że byliśmy w Aqabie nie zdążyliśmy zajść po pieczątkę, bo czas naglił do Wadi Rum.



Przy wylocie, na lotnisku w Ammanie jakimś cudem udało mi się przejść przez kontrolę i nikt nie zauważył, że brakuje potwierdzenia od ASEZA. U Kuby zauważyli i gdyby nie to, że mnie już przepuścili to pewnie był by z tego jakiś problem. A jaki może być problem? W zasadzie nie wiele jest do stracenia... płaci się wtedy koszt wizy, czyli 40JOD + po 1,50JOD za każdy dzień przebywania w kraju bez wizy.



Na potwierdzenie wiarygodności informacji o możliwości uzyskania bezpłatnej wizy podaję stronę Aqaby

https://www.aqaba.jo/Pages/Viewpage?PageID=8



O tym jak wygląda wizyta w ASEZA niestety wam nie opowiem, bo mnie tam nie było. Jeśli jednak wybierzecie opcję w pełni „legalną” i pognacie na poszukiwanie kwitka z pieczątką potwierdzającą pobyt, to przeczytacie na ten temat na blogu Our Little Adventures (którym swoją drogą przy wylocie również nikt kwitka nie sprawdzał) https://ourlittleadventures.pl/byc/wiza-do-jordanii-za-darmo/



W sumie może komuś przyda się moja konwersacja z ludźmi z ASEZA, którzy tłumaczyli mi, że wiza jest darmowa i nie muszę ich odwiedzać. W razie gdybyście również nie mieli czasu na wizytę u nich, a w Ammanie wymagali by od was potwierdzającego kwitka, to pokażcie im że sami twierdzili, że nie trzeba :D





Autobusy z Ammanu do Aqaby




Moim zdaniem najlepszą i najtańszą opcją transportu między Ammanem i Aqabą są busy JETT BUS. Z lotniska w Ammanie należy udać się na przystanek przy 7th circle (autobusem za 3JOD lub np. uberem za 16JOD), gdzie znajduje się siedziba JETT BUS. Najlepiej zarezerwować autobus online, ponieważ podróżuje nimi dość dużo osób i przed samym wyjazdem może nie być już wolnych miejsc. Dziennie odjeżdża 5 kursów


8:00 , 12:30 , 15:30 , 17:30, 19:00


Dokładny rozkład (również do innych miejsc) dostępny jest tutaj;

https://www.jett.com.jo/en/schedule



Rezerwacju można dokonać tutaj:


Na stronce wybieramy from: 7th circle to: Aqaba

Przy rezerwacji trzeba podać 3 imiona (inaczej nie przechodzi – nie wiem dlaczego)



Poniżej znajdują się mapki pokazujące, gdzie dokładnie znajduje się przystanek w Ammanie, a gdzie w Aqabie. Koszt przejazdu na tej trasie to około 8,60JOD/os


Jett Bus Amman - 7th Circle

Jett Bus Aqaba - przystanek docelowy


8 komentarzy:

  1. O jak dobrze wiedzieć, dzięki piękne. O Jordanii myślę już od jakiegoś czasu, ale jeszcze tego nie ogarniałam logistycznie. Przyda się bardzo twój tekst

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze wiedzieć o takiej możliwości. Jordania jest na mojej liście i mam nadzieję, że uda mi się ten plan zrealizować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślałam o wyciecze do Jordanii od jakiegoś czasu, bardzo pomocny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super :) Ciekawe czy mają dobry stan dróg.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z Berlina do Aqaby lata EasyJet w dobrej cenie. Okres od listopada do marca. Nikt o nic nie pyta, wiza darmowa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak jest napisane we wpisie, informacje jak zdobyć bezpłątną wizę dotyczą tylko osób lądujących w Ammanie, lądując w Aqabie nie trzeba wizy, bo znajduje się ona w specjalnej strefie.

      Usuń
    2. Ale lądując w Akabie i chcąc się poruszać po kraju samochodem nadal muszę mieć wizę, dobrze rozumiem? Czy wówczas mogę załatwić sobie bezpłatną czy muszę jednak zapłacić? ��

      Usuń
    3. Wizę w Aqabie otrzymuje się bezpłatnie.

      Usuń

Copyright © 2016 Wild Heart Tour , Blogger